Контрольно-вимірювальні прилади - маленькі помічники в якій великій справі

01.06.2018

Напевно, найперший контрольно-вимірювальний прилад (КВП), з яким кожен стикається у своєму житті, - електролічильник. Немає жодної квартири, жодного будинку, де б не красувався на стіні цей чорний прямокутник з квадратним віконцем, всередині якого всі крутяться і крутяться невтомні цифри нашого енергоспоживання. Ще двадцять п'ять років тому за часів Радянського Союзу ми не особливо хвилювалися про те, скільки кіловат накрутив цей «коридорний товариш», так як вартість однієї кіловат-години була копійчаною. Сьогодні різноманітні лічильники, або, правильніше, контрольно-вимірювальні прилади, стали важливими і необхідними супутниками нашого життя.

Контрольно-вимірювальний прилад - обладнання для отримання даних про фізичну величину певного діапазону.

Іноді КВП називають засіб вимірювання для подачі інформаційного сигналу в доступному для безпосереднього сприйняття вигляді.

Лічильники тепла і води, показники споживання газу і температури середовища буквально на кожному кроці вважають наші витрати і попереджають про необхідність економити. І це вірно. Часи, коли «все навколо колгоспне, все навколо моє» закінчилися, і платити треба тільки за власні витрати. Чим більшою кількістю КВП ми себе оточимо, і чим точніше буде ця апаратура, тим більше ми зможемо проконтролювати і врахувати власні витрати, зробити відповідні висновки. А ще ж необхідно постійно контролювати безпеку функціонування різних інженерних систем, покликаних працювати в суворо визначених умовах.

Отже, почнемо огляд сантехнічних КВП з пристроїв, пов'язаних з установкою в рідких середовищах, і в першу чергу з водою. Ми всі знаємо, що «без води і не туди, і не сюди», тому найпопулярнішими приладами останніх десятиліть в Україні стали лічильники води!

Лічильники як вимірювачі кругообігу води в системах водопостачання

Історики стверджують, що перший лічильник води з крильчасті конструкцією і шестіренчатим рахунковим механізмом був придуманий в Німеччині Карлом Вільгельмом Сіменсом ще в далекому в 1851 році. І вже 1860 року там же почалося використання таких лічильників в системах обліку води. Уявляєте, скільки вже води з того часу спливло, і навіть було враховано!

Надійний лічильник води GROSS

Сьогодні лічильники обліку споживання води використовуються в різних сферах промислових галузей. Існують пристрої для обліку тільки питної води, мережевий і стічної холодної і окремо гарячої води, і теплолічильники для обліку теплоносіїв. Класика - це прилади тахометрические або крильчасті. Звичайно, вони зазнали змін з позаминулого століття, але основний принцип роботи залишився незмінним - це крильчатка, яка пов'язана з рахунковим механізмом і поміщена в рідинну струмінь. Лічильний механізм перетворює кількість обертів в число літрів або в кількість метрів кубічних. Сьогодні прилади з подібним пристроєм широко представлені на ринку, компактні і цілком доступні за вартістю. Але вони мають і деякі недоліки:

  • можливість реакції на магнітну складову (у деяких), що може привести до неточних підсумкових показниках;
  • схильність до забруднення в разі установки без попереднього фільтра;
  • можливість рахунки в зворотному порядку, що може бути використано неправомірно;
  • обов'язкове проходження повірки раз в 3-4 року.

У деяких системах фахівці використовують електромагнітні витратоміри, які визначають усереднену швидкість напору рідини по його площі і не залежать від показника в'язкості теплоносія, його щільності і миттєвої температури. Їх недоліки - це і забруднення в середовищах з опадами, вплив хімічних і фізичних властивостей рідин на точність вимірювань, постійна потреба в стаціонарному електроживленні, відсутність якого призводить до повного припинення роботи.

Поки що рідко використовуються вихрові й ультразвукові лічильники, які теж мають свої переваги і свої недоліки.

Вибір того чи іншого рахункового пристрою завжди повинен бути зроблений професіоналами з урахуванням конкретної ситуації і залежати від витратних характеристик: температури і тиску води в системі, умов споживання (тривалості та рівня максимального або мінімального витрат).

Для випадків, коли необхідний контроль і одночасне вимірювання двох взаємозалежних показників - тиску рідини (пара) і температури - застосовуються комбіновані прилади - термоманометри. Конструктивно вони виконані єдиним приладом з двома різними шкалами - температури і тиску. Якісний термоманометр часто використовується для постійного контролю показників в системах водопостачання, опалювальних системах або в бойлерних установках.

З огляду на всі нюанси експлуатації КВП, компанія «Сантехкомплект» пропонує своїм клієнтам різні прилади, в числі яких найбільш надійні та недорогі марки лічильників для холодної і гарячої води: наприклад, лінійка GROSSWASSER (ETR-UA, MTK - UA, WPK - UA, WPW - UA). У нашому каталозі також представлені всі лічильники ЛК Хмельницький і PoWoGaz JS, що відповідають вимогам стандартів Євросоюзу EN і рекомендацій Міжнародної організації законодавчої метрології.

КВП для вимірювання і контролю тиску і температури в інженерних системах

Ще один дуже важливий клас вимірювальних приладів - велике сімейство манометрів або спеціальних пристроїв, що вимірюють тиск в трубах газів або рідин. Як в людському організмі необхідно періодично перевіряти артеріальний тиск, так і для сантехнічних і газових систем прийнято постійно контролювати і регулювати показники тиску в трубопроводах. Це забезпечує їх роботу в заданих параметрах, належний рівень безпеки, необхідний облік і наукові дослідження.

Манометри - велике сімейство вимірювальних приладів

Принцип дії таких КВП заснований на порівнюванні сили мембрани або пружини, пов'язаних зі спеціальним механізмом, і контрольованого тиску. І вже спеціальний механізм перетворює переміщення цього чутливого датчика в рух стрілки по колу циферблата.

Сімейство вимірюють тиск пристроїв досить велике, їх типи і види так само різноманітні і численні, як і лічильники. Крім власне манометрів - приладів, що показують тиск надлишкове, або так звану плюсову різницю між тиском барометричним і абсолютним, сюди входять:

  • вакуумметри і напоромери;
  • мановакуумметри;
  • тягоміри і тягонапороміри.

Всі вони діляться по межах вимірів, класами точності - від самого точного 0.15 до 4.0, чутливості елемента - недеформаціонние, вантажопоршневі і рідинні. Звичайно, в їх видах і градаціях складно розібратися неспеціалісту, тому рішення про застосування того чи іншого виду вимірників тиску в різних теплоенергетичних системах повинні приймати тільки професіонали.

Так як манометри часто встановлюються на газо- і нафтохімічних підприємствах, підприємствах харчової та фармацевтичної промисловості, їх корпусу в залежності від різних середовищ часто фарбують в різні кольори: для водню - це темно-зелений колір, для кисню - світло-синій, для аміаку - жовтий. Манометри для газу пропану і аналогічних горючих газів характеризує червоний колір корпусу, для негорючих газів - чорний.

Термометри, як КВП для вимірювання температури води, газів або інших середовищ, можуть бути конструктивно абсолютно окремими приладами. Особливо вони важливі в системах опалення. Серед термометрів найпоширенішими сьогодні залишаються вимірювачі з механічним принципом, засновані на властивостях металів стискатися і розтискати при різних температурах. Найвищою міцністю і точністю при даному принципі вимірювання мають так звані біметалічні термометри, майже миттєво реагують на зміну температури. Вони складаються з двох типів металів, а за форматом такі термометри діляться на осьові, де циферблат розташований в одній площині з термостатом термометра, і радіальні, коли термостат перпендикулярний циферблату.

Вивчивши за довгий час роботи потреби і переваги замовників, в своєму каталозі компанія «Сантехкомплект» кілька сторінок відвела виключно для манометрів і напорометров різних класів і типів. Представлені також перехідники під різні типи різьбових з'єднань, термоманометри 80 мм, термометри прямі типу ТТЖ-М, осьові або радіальні типу ТБ.

Але відсутність будь-якого необхідного КВП в нашому каталозі абсолютно не означає те, що він не може бути поставлений клієнту в разі потреби.

Нагадуємо, що тільки фахівці-конструктори та інженерно-технічні працівники мають право рекомендувати ті або інші прилади при проектуванні тепло-, газо- або водопостачальних систем!

У нашій компанії завжди готові порадити і підібрати найоптимальніші прилади, виходячи з параметрів надійності, точності, довговічності і цінової характеристики.

Похожие страницы